کد خبر:81708 تاریخ انتشار : 1396/5/31-8:16:5
در حاشیه اردوهای جهادی کرمانشاه؛
از توزیع سبد کالا تا حضور مستمر ۱۵ ساله/ دانش‌آموزان، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان در کنار هم برای محرومیت‌زدایی
کرمانشاه یکی از استانهای محروم کشور است که داغ جنگ را هم در دل خود دارد و محرومیت زدایی از آن تا آنجا مهم است که دانش آموز و دانشجو و فارغ التحصیل در کنار هم برای رفع آن تلاش می کنند.
لینک کوتاه http://kermanshah.bso.ir/id/81708
به گزارش بی اس او کرمنشاه به نقل از خبرگزاری دانشجو:  تابستان فصل بهار اردو های جهادی است و گروه های جهادی با اعزام به محروم ترین نقاط کشور برای محرومیت زدایی از آنها تلاش می‌کنند.
کرمانشاه یکی از استانهای محروم کشور است که چند معضل را همزمان با هم دارد؛ بیکاری سرسام آور این استان و نبود صنایع و شهرک های صنعتی قوی تنها بخشی از معضلات شغلی این استان است و اگر بخواهیم درباره باقی معضلات آن سخن بگوییم باید چکامه ای مفصل درباره آنها نوشت.
در این بین گروه های جهادی متنوعی از نقاط مختلف کشور به این استان اعزام می شوند که هدفی جز رفع این محرومیت ها تا جایی که در توان دارند، ندارند؛ گروه هایی از دانشگاه های مطرح کشور تا دانش آموزان تهرانی که در غالب گروه های خود جوش به این مناطق به طور مستمر در چند سال گذشته اعزام می شوند.
 
توزیع سبدکالا در بین خانواده های مستضعف اسلام آبادغرب
 
در راستای طرح جواد الائمه(ع) گروه جهادی شهید گل آور دانشگاه پیام نور اسلام آبادغرب با همکاری بسیج سازندگی شهرستان اقدام به توزیع مقادیری سبد کالا در محله مستضعف نشین "شهرستانی" اسلام آباد غرب نمود.
بسیج سازندگی با حضور در مناطق محروم حاشیه شهر اسلام آباد غرب و شناسایی خانواده های نیازمند و معرفی به گروههای جهادی جهت انجام فعالیت های عمرانی و کمک مالی سعی در رفع محرومیت و فقر زدایی در این محلات را دارد.

 برپایی اردوهای جهادی در مناطق محروم شهرستان پاوه
 
 شاید هنوز بسیاری از مردم با کیفیت اردوهای جهادی که به‌ سفارش مقام معظم رهبری تشکیل شده است آشنا نشده باشند و ندانند تلاش دسته‌جمعی عده‌ای داوطلب جوان، نوجوان و حتی مسن چه تاثیری بر شاداب‌سازی و آبادانی کشور به‌ویژه در مناطق محروم می‌تواند داشته باشد.

اردوهای جهادی باهدف محرومیت‌زدایی، خدمات‌رسانی، پزشکی، فرهنگی و عمرانی به‌همت داوطلبان بسیجی از همه رده‌های سنی که توانایی تلاش برای بهسازی و کمک به مردم در مناطق محروم داشته باشند آغاز به‌کار کرده است.

با همت گروه جهادی شهید بهرام ولدبیگی عشایر نشینان بخش باینگان .روستاهای میگوره.هانی سلیمان.تبرگزین ویزیت رایگان و توزیع داروی رایگان برگزار شد و کلاس های اقتصاد مقاومتی و اشتغال زایی در روستاهای نسمه از توابع بخش مرکزی و نروی از توابع بخش نوسود نیز برگزار گردید سلام .ویزیت و داروی رایگان در روستاهای عشایر نشین بخش باینگان .روستاهای میگوره.هانی سلیمان.تبرگزین. و کلاس های اقتصاد مقاومتی و اشتغال زایی در روستاهای نسمه از توابع بخش مرکزی و نروی از توابع بخش نوسود انجام شد.
 
روایت عاشقانی از «معبری به آسمان» در زدودن چهره محرومیت از کرمانشاه
 
چندسالی است که گروه‌ها جهادی در رسمی خداپسندانه و طی طرح هایی به مناطق محروم در کشور سفر می کنند تا با آنچه که در توان دارند بخشی از غبار محرومیت را از چهره این مناطق بزدایند.

گروه جهادی «معبری به آسمان» نیز یکی از همین گروه‌های جهادی است که حدود ۱۰ سال است در مناطق محروم کرمانشاه حاضر شده و به مردم محروم این مناطق در محرومیت زدایی مدد می رساند.

ساختن مسجد، غسالخانه، خانه عالم و... از جمله اقدامات این گروه جهادی در مناطق محروم استان است و امسال نیز در ادامه فعالیت‌های خود از ۲۲ مرداد الی اول شهریور امسال در منطقه سرفیروز آباد به اقدامات محرومیت زدایی خواهد پرداخت.

مصطفی صادق نیا  در حاشیه این اردوهای جهادی  با اشاره به حضور این گروه جهادی در مناطق محروم استان گفت: جهادگران گروه جهادی «معبری به آسمان» از ۲۲ مرداد  تا ۱ شهریور امسال در بخش سرفیروز آباد کرمانشاه مستقر هستند.

تحقق بیانات رهبری در عرصه‌های فرهنگی و مذهبی

وی در خصوص اهداف این گروه افزود: تمام تلاش این گروه تحقق بیانات مقام معظم رهبری در راستای مدیریت جهادی در عرصه های مختلف فرهنگی و مذهبی است.

صادق نیا خاطر نشان کرد: هدف دیگر و مهم  از این حضور ایجاد فضای توانمند سازی مردم در جهت حل مشکلات خود برای رسیدن به زندگی ایده آل است.

۱۰ سال حضور در مناطق محروم سرفیروزآباد

مدیر قرارگاه جهادی استان تهران در ادامه ابراز داشت: نزدیک به ۱۰ سال است که در استان کرمانشاه بخش سرفیروزآباد مستقر می شویم و فعالیت هایی از قبیل امورات عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و اشتغال را داریم.

وی استقبال مردم سرفیروز آباد از حضور این گروه جهادی را چشمگیر دانست و اذعان داشت: تا کنون نزدیک به ۳۰۰ روستای این بخش را از نظر پزشکی مورد بررسی قرار دادیم و نزدیک ۲۰ نفر را به بیمارستان جهت درمان قطعی ارجاع دادیم.

احداث ۵۳ پروژه عمرانی در مناطق محروم کرمانشاه

صادق نیا بخش سرفیروز آباد را بسیار محروم دانست و گفت: این منطقه به لحاظ آب شرب با مشکل جدی روبه رو هستند به همین خاطر بسیاری از بیماریهای جسمی بین مردم اینجا شیوع دارد.

مدیر قرارگاه جهادی استان تهران افزود: در این ۱۰ سال حضور توانستیم در این بخش حدود ۵۳ پروژه عمرانی از مسجد، غسالخانه، خانه عالم، خانه نیازمند و ... احداث کنیم.

پایان رنج ۳۵ ساله از نبود سرویس بهداشتی

وی تصریح کرد: مردم این بخش پس از ۳۵ سال که از مشکل نبود سرویس بهداشتی رنج می بردند با تلاشهای این گروه جهادی توانستیم این مشکل را حل کرده و تعدادی سرویس بهداشتی در روستاهای این بخش احداث کنیم.

این جهادگر همچنین بیان داشت: در بخث جاده سازی تا حدودی اقداماتی انجام شده اما متاسفانه به دلیل هزینه های بالای آسفالت با مشکل مواجه شدیم که امید است این مشکل هرچه زودتر مرتفع شود.

اعزام ۴۰ روحانی برای تبلیغ در مناطق محروم استان

صادق نیا در ادامه افزود: جهت ارتقاء سطح فرهنگی مردم این بخش تعداد ۴۰ نفر از روحانیون حوزه های علمیه در ماههای محرم و رمضان جهت تبلیغ و ترویج مبانی دینی و اعتقادی به این منطقه اعزام می شوند.

به گفته مدیر قرارگاه جهادی استان تهران در بسیاری از مساجد این منطقه یک روحانی مستقر شده که به کارهای فرهنگی و اعتقادی می پردازد.

ایجاد بستر اشتغال زودبازده در مناطق محروم

وی خاطر نشان کرد: در این منطقه توسط این گروه جهادی آموزش و بستر سازی لازم جهت آشنایی مردم با فضای اشتغال و پرداختن به کارهای زود بازده صورت گرفته است.

صادق نیا با بیان اینکه در این گروه قصد داریم فضایی ایجاد کنیم تا مردم بتوانند خودشان مشکلاتشان را حل کنند، گفت: در بحث درختکاری با کمک مردم روستا اقدامات اولیه انجام شده تا در فصل درختکاری بتوانیم روستاها را از این حیث احیاء کنیم.
 
مدیر قرارگاه جهادی استان تهران در پایان اظهار داشت: بسیاری از افراد و بسیجیان این گروه با خانواده در ایام عید و تابستان در این مناطق حضور یافته و از برنامه های تفریحی خود چشم پوشی کرده و از خود هزینه می کنند تا فضای زندگی مردم محروم را بهبود بخشند.
 
اعزام فارغ التحصیلان جهادگر در غالب گروه جهادی شهید یدالهی
 
حمید رضا ملک خطایی در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو گفت: گروه جهادی شهید سعید یدالهی متشکل از یکصد نفر از فارغ التحصیل های خواهر و برادر است که برای کار جهادی در مناطق محروم داوطلب شده اند.
ملک خطایی ادامه داد: پروژه های عمرانی متنوعی برای این گروه جهادی در نظر گرفته شده و برای خواهران این گروه نیز برنامه های فرهنگی و آموزشی متنوعی در نظر داریم.
 وی با اشاره به اینکه اردوی جهادی این گروه هم اکنون در حال برگزاری است تصریح کرد: مسئولین خیلی با این گروه همکاری نکردند و حتی برای محل اسکان هم دچار مشکل بودیم اما با مشاهده محرومیت های روستا تصمیم به ادامه کار گرفتیم و عرصه را برای حضور هموار کردیم.
مسئول گروه جهادی شهید یدالهی تاکید کرد: این روستا مشکل آب دارد و اختلاف طبقاتی فاحش در روستای هدف این گروه مشاهده می شود که در تلاش برای رفع برخی از این محرومیت ها و معضلات فرهنگی هستیم.
ملک خطایی در پایان گفت: متاسفانه خانه های بهداشت نقش کم رنگی را در منطقه ایفا میکنند و سخت گیری های بعضا بی موردی را در خصوص دارو دادن به روستاییان اعمال میکنند که در حال رایزنی برای رفع آن هستیم.
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر: