کد خبر:97477 تاریخ انتشار : 1397/2/17-11:57:0
ئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه در مراسم بزرگداشت روز جهانی ماما:
در طول دو دهه اخیر در سطح جهانی، میزان مرگ و میر مادران و نوزادان به‌ طور چشمگیری کاهش یافته است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه گفت: در طول دو دهه اخیر در سطح جهانی، میزان مرگ و میر مادران و نوزادان به‌ طور چشمگیری کاهش یافته است.
لینک کوتاه http://kermanshah.bso.ir/id/97477
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی کرمانشاه؛ دکتر محمودرضا مرادی در مراسم بزرگداشت روز جهانی ماما، گفت: در طول دو دهه اخیر در سطح جهانی، میزان مرگ و میر مادران و نوزادان به‌ طور چشمگیری کاهش یافته است و در این بازه زمانی، مهارت‌های مامایی و تولد فرزند نیز به میزان زیادی افزایش یافته است.
 
وی کاهش مرگ و میر نوزادان را یکی از شاخصهای مهم توسعه یک کشور دانست و با ابراز خرسندی به موفقیت های چشمگیر کشور در زمینه کاهش مرگ و میر مادران اشاره کرد و گفت: در بدو پیروزی انقلاب اسلامی میزان مرگ و میر مادران ۲۴۰  در ۱۰۰ هزار بود که این میزان در حال حاضر به  ۲۰ مورد در ۱۰۰ هزار در کشور و  ۱۴.۵۱ در استان کرمانشاه در سال ۱۳۹۵ رسیده است که بر این اساس میزان مرگ و میر در این مدت بیش از ۱۰ برابر کاهش یافته است.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه، به شرایط مطلوب استان کرمانشاه در کاهش مرگ و میر مادران اشاره کرد و افزود: شاخص مرگ و میر مادران در کرمانشاه از متوسط کشوری هم شرایط مطلوب تری دارد و این امر نشان دهنده تلاش ماماها در اطلاع رسانی و آموزش کاهش عوارض بارداری و زایمان است.
 
دکتر مرادی با اشاره به اینکه ۶۰ تا ۸۰ درصد از مرگ و میر مادران به دلیل عوارضی همچون خونریزی در حین زایمان، فشار خون بالا و عفونت رخ می دهد، توسعه برنامه های آموزشی و آگاهی مادران را عاملی مهم در جهت کاهش مرگ و میر مادران دانست و گفت: بیش از ۶ هزار مادر باردار در بیمارستان ها و مراکز  بهداشتی، درمانی استان در سال ۹۵ در کلاسهای آمادگی برای زایمان آموزش دیده اند.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه همچنین به طرح تحول نظام سلامت نیز اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح میزان سزارین به شکل چشمگیری کاهش یافته است.
 
وی با بیان شعار امسال روز جهانی ماما تحت عنوان ماما، پیشرو در ارائه مراقبت باکیفیت است گفت: براساس تعریف جهانی، ماما با ارائه مراقبت مستمر وظیفه مهمی در آموزش و مشاوره سلامتی نه فقط برای زنان بلکه برای نوزادان را بر عهده دارد.
 
دکتر مرادی، هدف از برگزاری روز جهانی ماما را بزرگداشت مقام آن و آگاهی دادن درخصوص اهمیت کار مامایی دانست و گفت: این روز فرصت مغتنمی برای جلب توجه هر چه بیشتر مردم و مسئولان نسبت به جایگاه و اهمیت حرفه مامایی در ارتقا سلامت خانواده است.
 
وی با ذکر اینکه نقش ماماها، فقط منحصر به خدمات مربوط به زایمان نیست، بلکه این قشر در ارتقای سطح آگاهی جامعه و در زمینه تنظیم خانواده و مواردی از این قبیل نیز نقش دارند گفت: نزدیک به ۸۰۰ ماما در مراکز مختلف استان مشغول به کار هستند و باید از ظرفیت ماماها برای تحقق سیاست‌های جمعیتی استفاده شود.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه اظهار داشت: در راستای سیاست کلان کشوری برای حفظ و افزایش جمعیت سالم، ماماها نقش کلیدی داشته و در این خصوص برنامه‌های مختلفی از جمله ارتقاء آموزش‌ها، ترویج زایمان طبیعی و ایجاد بلوک‌های زایمانی از سوی وزارت بهداشت اجرا می‌شود.
 
وی با بیان اینکه مامایی رشته ای کهن بوده که از آغاز تولد بشر مفهوم پیدا کرده و امروز به یک حرفه و حرکتی عالمانه، همراه با دانش روز تبدیل شده است گفت:رشته مامایی از سال ۱۳۵۱ در کرمانشاه تاسیس و پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی از سال ۱۳۶۶ اولین دوره کارشناسی پیوسته نیز آغاز به کار کرده است.
 
دکتر مرادی افزود: از سال ۱۳۹۲ دانشکده پرستاری مامایی با پذیرش هفت دانشجو به آموزش دانشجویان کارشناسی ارشد مشاوره در مامایی پرداخت و در حال حاضر این دانشکده دارای ۱۲۰ دانشجوی کارشناسی پیوسته، ۲۰ دانشجوی کارشناسی ناپیوسته و ۲۰ دانشجوی کارشناسی ارشد مشاوره در مامایی می باشد.
 
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
آخرین اخبار
دولت امریکا هیچ گاه سابقه مثبتی از خود در مواجه با معاهدا...
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه گفت: باید بدان...
دانشجوی بسیجی با تاکید بر اینکه همه مردم ایران باید از فر...
بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کنگاور در ر...