کد خبر:93228 تاریخ انتشار : 1396/11/15-15:1:13
شاخص سلامت فعالیت سیاسی دانشجویان دیدگاه‌های رهبری است/ دانشجویان نباید در برابر مشکلات و زشتی‌ها در جامعه بی‌تفاوت باشند
مشاركت‌ سياسي‌ يکي از مهمترين‌ و اساسي‌ترين‌ مطالبات دانشجويي کشور است ضمن اینکه مقام معظم رهبري همواره بر ضرورت فعاليت سياسي دانشجويان و شرکت فعال و مثبت آنان در مباحث سياسي تاکيد دارند.
لینک کوتاه http://kermanshah.bso.ir/id/93228
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی کرمانشاه؛ دانشجویان در نظام اسلامی ایران وظایف و نقش‌های گوناگونی را برعهده دارند ، یکی از این مطالبات سیاسی بودن دانشجویان است.

 

در واقع دانشجویان ما در طول تاریخ ، ثابت کردند که دانشجو در همه جا حضور چشم گیری دارد و با روشنگری و آگاهی های خود، هرگز اجازه نخواهد داد دشمنان در امور داخلی و خارجی کشور دخالت کنند که این خود ورود به مسایل سیاسی کشور قلمداد می شود.

 

اینکه  آیا یک دانشجو باید علاوه بر دانشجو علاوه بر فعالیت‌های علمی و پژوهشی خویش، مشارکت سیاسی نیز داشته باشد مساله ای است که بعنوان یک پرسش موضوع گزارش ما قرار گرفت و نظر تعدادی از دانشجویان را در این خصوص جویا شدیم:

 

سعید 24 ساله دانشجوی علوم سیاسی دراین خصوص گفت: دانشجو به علت سن و سال خود از یک حریت، آزادی و استقلال در رأی و نظر برخوردار است که نکته مثبتی است، اما باید توجه داشته باشیم که برخی سیاسیون یا بهتر بگویم برخی سیاست‌بازان از بی‌تجربگی این جوانان در پیچ‌وخم‌های سیاسی و حریت و استقلالی که در تفکر آن‌ها وجود دارد، استفاده می‌کنند و جوان را ناخواسته وارد برخی بازی‌های سیاسی می‌کنند.

 

وی افزود: قطعاً تمام کسانی که در جامعه تأثیرگذار هستند به‌ویژه اهل علم، اساتید دانشگاه و دانشجویانی که آینده کشور به نحو قابل توجهی در اختیار آن‌ها خواهد بود، باید به موضوع سیاست توجه خاصی داشته باشند.

 

این دانشجو بیان داشت: نخبگان علمی در مدیریت امور جامعه نقش مهمی دارند و اگر مسائل اجتماعی و مسائل روز جامعه خود و حتی دنیا را ندانند، امکان دارد در ایفای این نقش و در تأثیرگذاری در جامعه دچار مشکل شوند. توجه به سیاست و مسائلی که در جریان است و گاهی از دیدگان افراد عادی پنهان می‌ماند، برای اهل علم و دانشگاهیان و دانشجویان بسیار با اهمیت است.

 

مریم 20 ساله دانشجوی علوم اجتماعی اظهار داشت: گاهی سیاست در معنای وارونه یعنی با هدف رسیدن به قدرت به هر شیوه‌ای حتی با کلاه‌برداری، با حق جلوه‌دادن باطل و باطل جلوه‌دادن حق دنبال می‌شود؛ متأسفانه در جامعه جهانی این مسأله مطرح است و در جامعه ما نیز این تعریف و این نگاه به سیاست وجود دارد. زمانی که سیاست منطقی، صحیح و درست را در کنار سیاست غلط، ناصحیح و مخرب قرار می‌دهیم، متوجه می‌شویم که بصیرت به این معنا که برای حق‌طلبی صدا، انرژی و توان ما در اختیار باطل قرار نگیرد، از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی گفت: انسان در مسائل سیاسی با توجه به آنکه برخی جریانات با سلیقه، منطق و تمایلات او همخوانی بیشتری دارند یا بعضی جریانات سیاسی دیگر را که با معنای واقعی سیاست فاصله دارند، انتخاب می‌کند؛ اما برای آنکه فرد دچار مشکل نشده و از صراط مستقیم خارج نشود به میزان و شاخص نیاز دارد که شاخص در نظام جمهوری اسلامی، جدا نشدن از حق ولایت فقیه است. اگر بتوانیم جوانان را تشویق کنیم که به تفکرات، نگاه‌ها، راهبردها و سیاست‌های کلانی که رهبری تبیین می‌کنند، توجه کنند از سلامت کار بیشتری در فعالیت سیاسی بهره‌مند خواهند بود.

 

سمیرا 25ساله دانشجوی کارشناسی ارشد  علوم سیاسی گفت: برخی جریانات سیاسی متأسفانه تعریف غلط سیاست را دنبال و از میان دانشجویان یارگیری و سربازگیری کرده و از احساسات آن‌ها استفاده می‌کنند تا به قدرتی که به دنبال آن هستند، دست پیدا کنند. اگر با تحلیل صحیح موضوعات را دنبال نکنیم گاهی به نام دین، آزادی و عناوین مثبت و مقدس برای کسانی که به دنبال مطامع دنیایی خود هستند، تبدیل به پیاده نظام می‌شویم.

 

وی بیان داشت: فرمایشات مقام معظم رهبری روشن، مبین و روشنگر است. اگر جوان دانشجو دل در گرو ایران اسلامی دارد و می‌خواهد مسیر درستی را پیدا کند، حتی اگر فرمایشات رهبری را که به مناسبت‌های مختلف ایراد کرده‌اند، گوش کند پس از مدتی کم‌کم تفکر و نگاه خاص ایشان را به‌دست خواهد آورد و در مواقع مختلف می‌تواند از آن نگاه به‌عنوان یک شاخص استفاده کند تا هرگاه حق و باطل با یکدیگر ترکیب می‌شوند و تشخیص حق مشکل است، از این دیدگاه‌ها به‌عنوان شاخص تشخیص حق استفاده کند.

 

محمدرضا سعیدپور، دانشجوی ارشد علوم سیاسی گفت: رسالت دانشجوی مسلمان را  افزایش بصیرت و آگاهی و بویژه دشمن شناسی در عصر معاصر خواند و می گوید: یک دانشجو باید بتواند علاوه بر مسلح شدن به سلاح دانش و پژوهش، بصیرت خود را هم افزایش دهد و این امر میسر نمی شود مگر با تاسی از فرمان رهبر بصیر انقلاب که همواره با بینش عمیق خود راه برای ما دانشجویان روشن می کنند و راه‌حل‌های مناسب را برای مقابله با هرگونه تهاجم دشمنان اتخاذ می نمایند.

 

این دانشجو بیان داشت:دانشجو به‌عنوان قلب تپنده و نماد آرمان‌خواهی ملت و زبان گویا و منتقد ملت کسی که روح عدالت طلبی را برقرار می‌کند در گذر زمان همواره بیشترین هزینه را برای تحقق این میراث علوی پرداخته است.

 

وی ادامه داد: دانشجو باید بتواند علاوه بر مسلح شدن به سلاح دانش و پژوهش، بصیرت خود را هم افزایش دهد و این امر میسر نمی شود مگر با تاسی از فرمان رهبر بصیر انقلاب که همواره با بینش عمیق خود راه را برای  دانشجویان روشن می کنند و راه حل های مناسب را برای مقابله با هرگونه تهاجم دشمنان اتخاذ می نمایند.

 

  رضا خسروی، دانشجوی کارشناسی علوم اجتماعی اظهار داشت: دانشجویان باید انقلابی باشند و نباید در برابر مشکلات و زشتی ها در جامعه بی تفاوت باشند.

 

 وی خاطر نشان کرد: مجلس باید انقلابی باشد، حوزه  باید انقلابی بماند و دانشگاه باید انقلابی باشد زیرا اینها در زندگی یک دانشجو مؤثر است.

 

این دانشجو بیان داشت: با توجه به این که برخی از دانشجویان به سختی در حال ادامه تحصیل هستند لذا دانشجویان در هر عرصه ای که وارد می شوند، بسیج دانشجویی باید برای آنها طرح و برنامه داشته باشد و از اساتید با تجربه و بزرگ که سبب رشد و تکامل جامعه است استفاده شود پس اگر مشکلات دانشجویان رفع نشود باعث ایجاد حواشی توسط آنان می‌شود.

نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
آخرین اخبار
دولت امریکا هیچ گاه سابقه مثبتی از خود در مواجه با معاهدا...
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه گفت: باید بدان...
دانشجوی بسیجی با تاکید بر اینکه همه مردم ایران باید از فر...
بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کنگاور در ر...